Doctor's Search

Mevsimsel Beslenme | TEMMUZ

1 Temmuz 2023

Sağlıklı beslenebilmek adına haziran ayı sebze ve meyvelerine birlikte bakalım. Sebzelerden bizleri biber, mısır, kabak, bamya, bezelye, patlıcan, domates, salatalık, semizotu, barbunya, yeşil fasulye karşılarken meyvelerden ise kiraz, üzüm, vişne, kayısı, şeftali, kavun, karpuz, kırmızı erik karşılıyor.

Mısır: Zengin bir folik asit ve lif kaynağıdır. İçeriğinde ki lif bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Yüksek şeker oranına sahip olduğu için kan şekerini hızlı yükseltir. Diyabet hastaları acısından kontrollü tüketilmesi gerekmektedir.

Patlıcan: Yüksek lif içeriği kolan kanserine karşı koruyucu etki sağlar ve düşük potasyum içeriğine sahip olması tansiyon ve böbrek hastaları için kolaylıkla tüketilebilmektedir.

Barbunya: İçeriğinde bulunan çeşitli flavonoidler sayesinde kardiyovasküler hastalıklar, diyabet, obezite gibi birçok hastalığın önlenmesine fayda sağlamaktadır. Pişirilmiş barbunya çiğ haline göre daha güçlü antioksidan özellik göstermektedir.

Üzüm: İçeriğinde bulunan resveratrol kalp damarlarının tıkanmasını engelleyerek kalp sağlığını koruyucu etki sağlar. Glisemik indeksi yüksek bir meyve olduğu için diyabet hastalarının kontrollü tüketmesi gerekmektedir.

Kavun: İçeriğinde ki zengin C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir. A vitamini ve beta-karoten içeriği sayesinde göz sağlığının korunmasında, kollejen oluşumunu arttırıcı etkisi ise cilt sağlığı açısından önemlidir. Glisemik indeksi yüksek bir meyve olduğu için diyabet hastalarının kontrollü tüketmesi gerekmektedir.